Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Лікарні-підприємства і договори з лікарями: що чекає пацієнтів і медиків у 2018 році

Лікарні-підприємства і договори з лікарями: що чекає пацієнтів і медиків у 2018 році
Під кінець 2017-го президент України Петро Порошенко підписав закони проновий механізм фінансування лікарень і про підтримку медицини в селі. Вже з Нового року медичні заклади України перетворюються на некомерційні підприємства, а лікарі будуть лікувати пацієнтів за договорами. Сайт "Сегодня" розібрався, що зміниться для українців в охороні здоров'я в цьому році.

Лікарні стануть некомерційними підприємствами

Зараз більшість українських лікарень бюджетні. Вони працюють як бюджетні заклади за бюджетниму законодавству. Перетворення лікарень в комунальні підприємства розширить права медустанов. Це дасть лікарням більше свободи розпоряджатися своїм майном і фінансами. Вони зможуть мати свої власні рахунки в будь-якому банку.

Але це не означає, що лікарні стануть приватними. Українським законодавством заборонено приватизувати медустанови.

Цей процес називається автономізацією. Фінансування медустанови первинної ланки отримуватимуть від Національної служби здоров'я за кожну надану послугу пацієнтам. Під час перехідного періоду лікарні будуть також отримувати державну субвенцію. А пізніше, з 2020 року медустанови будуть отримувати гроші тільки від Національної служби здоров'я. Для цього Міністерство охорони здоров'я встановить на кожну послугу в лікарні тариф. Він буде однаковим по всій країні. Чим більше в лікарню звертається пацієнтів, тим більше їй платить Національна служба здоров'я.

У той же час, Міністерство охорони здоров'я поки так і не визначило як буде призначатися керівник лікарні.

Візит до лікаря - за договором

З 1 квітня 2018 роки українці повинні підписати з лікарем первинки декларацію – це договір на надання медпослуг. За цим документом держава буде платити лікарю зарплату. За одного пацієнта медик отримає 370 гривень на рік, з 2019 - 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вищим - 740 гривень. При цьому лікар може підписати договори з 2000 пацієнтами. Однак ці гроші буде отримувати не доктор, а лікарня. Розподіляти гроші буде головлікар. Сама угода буде в письмовій та електронній формі.

В умовах договору будуть прописані обсяг безкоштовних медпослуг і ліків, права і обов'язки пацієнта і лікаря. При цьому пацієнт може вибрати будь-якого лікаря в будь-якій лікарні, незалежно від прописки. Угоду можна підписати і з приватним терапевтом.

У МОЗ зазначають, що в первинній медицині для пацієнтів безкоштовними залишаться загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Цього року усі послуги в лікарнях будуть безкоштовними. Згідно з прийнятими законами, частина послуг буде платною, але це станеться з 2019 року, коли Верховна Рада буде приймати бюджет на наступний рік і розподіляти гроші на медицину. Однак за законом безкоштовними залишаться:

- екстрена медична допомога;
- первинна допомога; лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра;
- спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога;
- паліативна медична допомога;
- медреабілітація;
- медична допомога дітям до 16 років;
- меддопомога в зв'язку з вагітністю та пологами.

Щоб розрахувати гарантований пакет медпослуг, міністерству потрібні три показника: сума в бюджеті на охорону здоров'я, тарифи на кожну послугу і то, в яких медпослуги є потреба. Поки у МОЗ є тільки перша цифра. За іншим треба вивчати дані з лікарень. Складність в тому, що зараз собівартість медпослуг в різних медустановах відрізняється. Після реформи по всій країні буде діяти єдина тарифна сітка на послуги лікарів.

Але МОЗ може неправильно розрахувати тарифи, припускає експерт групи з охорони здоров'я Реанімаційного пакету реформ Зоряна Черненко. Тоді і до середини року може не вистачити грошей на держпакет медпослуг. Все тому, що в Україні немає інформації про те, які медпослуги українці отримують і в якому обсязі. У МОЗ підготувати цифри повинні до 2020 року. А щоб зібрати достовірні дані, потрібно п'ять років, вважає вона.

Медицина в селі: лікарям обіцяють безкоштовне житло, особистий транспорт і інтернет

Згідно із законом "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості" медустанови відремонтують і забезпечать сучасним обладнанням, а також побудують дороги до лікарень. На все це планують виділити 5 млрд грн за два роки. Лікарів залучатимуть працювати в селах безкоштовним житлом, транспортом, інтернетом і доплатами. Цим медиків забезпечують місцеві органи влади. Держава оплатить ремонт, розширення медустанов, закупівлю медобладнання і комп'ютерів.

Головна ставка в реформі робиться на комп'ютеризацію та інтернет. В результаті, у всіх сільських медпунктах повинні з'явиться комп'ютери і електронна система охорони здоров'я. Картки пацієнтів будуть вестися в електронному вигляді. До того ж, інтернет важливий лікаря для контакту з колегами і самонавчання, каже завідувачка "Школи охорони здоров'я" Києво-Могилянської академії Тетяна Юрочко.

"Лікарі готові їхати в села за умови, що у них буде житло, транспорт і доступ до інтернету. Питання не тільки в телемедицині, а в тому, щоб лікар розвивався – йому потрібен інтернет, щоб бути в курсі подій в медицині",- говорить експерт.

У законопроекті йдеться, що медустанови забезпечать міні-лабораторіями, портативними діагностичними пристроями та рентген-апаратами. Центри первинної медицини також забезпечать стоматологічним обладнанням. Діагноз пацієнта будуть ставити за допомогою телемедицини. Це означає, що сімейний лікар зможе відправити в електронному вигляді результати аналізів спеціалізованого лікаря. Він поставить діагноз і розповість, як лікуватися. Селяни також зможуть отримати консультацію по телефону або відеозв'язку.

Нагадаємо, держбюджет України на 2018 рік передбачає виділення 86,9 млрд грн на фінансування системи охорони здоров'я, що на 15% більше порівняно з 2017 роком. 
Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Міжгір'ї

вологість:

тиск:

вітер: